Kazimierz Antoni Badziąg


Kazimierz Antoni Badziąg, urodzony 26 sierpnia 1921 roku w Tczewie, to postać o bogatym dorobku naukowym i życiowym. Zmarł 15 października 2016 roku w tym samym mieście, które było miejscem jego narodzin.

Był polskim fizykiem, który zdobył uznanie jako wykładowca akademicki. Jego pasja do nauki oraz zaangażowanie w edukację pozostawiły trwały ślad w pamięci studentów.

Kazimierz Antoni Badziąg to również współczesny świadek historii, jako więzień obozu KL Stutthof, gdzie doświadczył trudnych chwili II wojny światowej. Po wojnie postanowił podzielić się swoimi przeżyciami poprzez pisanie wspomnień.

Stanowią one nie tylko osobisty dokument, ale także ważny głos w dyskusji na temat pojednania polsko-niemieckiego, do którego Badziąg aktywnie się angażował przez całe swoje życie.

Życiorys

Kazimierz Badziąg przyszedł na świat w Tczewie, w rodzinie, która miała głębokie związki z kolejnictwem. Jego ojciec, Antoni Badziąg, oraz matka, Joanna z domu Kamska, stworzyli dom, w którym młody Kazimierz spędzał swoje dzieciństwo. Początkowo mieszkali w Tczewie, lecz wkrótce rodzina przeniosła się do Chojnic, gdzie Kazimierz ukończył gimnazjum.

W 1935 roku, będąc pełnym zapału do działania, dołączył do drużyny harcerskiej. Brał również udział w Międzynarodowym Zlocie Harcerskim, który odbył się w Spale, co na pewno miało ogromny wpływ na jego późniejsze życie. Po zakończeniu edukacji miał w planach zostać żołnierzem zawodowym. Jednakże jego marzenia przerwał wybuch II wojny światowej, co z kolei zmusiło go do pracy przymusowej.

W 1941 roku wstąpił do Szarych Szeregów. Jego losy łączyły się z tragicznymi wydarzeniami, gdyż został przymusowo wcielony do Wehrmachtu i z armią niemiecką dotarł na Krym. Wkrótce jednak konspiracyjna działalność Kazimierza została odkryta, co doprowadziło do jego aresztowania w Bachczysaraju. Po intensywnym śledztwie w gdańskim Gestapo trafił do KL Stutthof, gdzie uczestniczył m.in. w dramatycznej ewakuacji obozu, znanej jako „Rejs Śmierci”. Udało mu się dotrzeć do Danii, gdzie doczekał się wyzwolenia.

Po wojnie wrócił do Polski w 1946 roku. Podjął studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, gdzie obronił pracę doktorską z fizyki. Jego kariera akademicka była imponująca – kierował Katedrą Dydaktyki Fizyki na Uniwersytecie Gdańskim i pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Matematyki i Fizyki.

W wieku 90 lat, w ramach swojego harcerskiego dziedzictwa, zdobył stopień harcmistrza, potwierdzając swoje zaangażowanie w ruch harcerski przez całe życie. Był również autorem licznych publikacji naukowych. Organizował wykłady pod hasłem „Ciekawej fizyki” na Politechnice Gdańskiej, co miało na celu popularyzację wiedzy o fizyce wśród mieszkańców Trójmiasta.

Kazimierz Badziąg był również autorem wspomnień pod tytułem: „Był taki czas. Wspomnienia pomorskiego harcerza”, które ukazują jego bogate życie i doświadczenia. Zmarł w swoim domu w Tczewie w 2016 roku i został pochowany 22 października na tczewskim cmentarzu.

Przypisy

  1. Druh doc. dr Kazimierz Badziąg, harcmistrz odszedł na wieczną wartę – ZHP Chorągiew Gdańska [dostęp 21.01.2019 r.]
  2. Kontakt [online], www.ptf.strony.ug.edu.pl [dostęp 21.01.2019 r.]
  3. Kazimierz Antoni Badziąg (1921-2016) | Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945). [online], stutthof.org [dostęp 21.01.2019 r.]

Oceń: Kazimierz Antoni Badziąg

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:14