Grzegorz Witold Kołodko, urodzony 28 stycznia 1949 roku w Tczewie, jest znanym polskim ekonomistą i politykiem. Pełni rolę profesora nauk ekonomicznych oraz jest autorem teorii znanej jako nowy pragmatyzm, która przyniosła nowatorskie podejście do ekonomii.
Obecnie Kołodko jest wykładowcą na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie dzieli się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami ekonomistów. W przeszłości pełnił ważne stanowiska w rządzie, będąc Wiceprezesem Rady Ministrów oraz ministrem finansów w latach 1994–1997 oraz 2002–2003. W tym okresie był również odpowiedzialny za opracowanie kluczowych programów rozwoju społeczno-gospodarczego, takich jak Strategia dla Polski, Pakiet 2000 oraz Program Naprawy Finansów Rzeczypospolitej.
Kołodko nie tylko angażuje się w pracę krajową, ale także ma znaczący wkład w międzynarodowe środowisko akademickie i doradcze. Jest autorem wielu książek oraz artykułów dotyczących aspektów ekonomicznych i polityki gospodarczej, a jego ekspertyza jest poszukiwana przez wiele międzynarodowych organizacji.
Uznawany za autorytet w swojej dziedzinie, Kołodko jest członkiem Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury, jak również zagranicznym członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Należy także do elitarnego grona członków Academia Europaea, co podkreśla jego znaczącą rolę w europejskim naukowym dyskursie.
Wykształcenie
W 1967 roku Grzegorz Kołodko ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tczewie. Po zakończeniu edukacji średniej, w roku szkolnym 1967–1968, podjął pracę jako niewykwalifikowany robotnik budowlany w Gdańsku. Jego ścieżka edukacyjna kontynuowała się w latach 1968–1972, kiedy to studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS, obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Podczas tych studiów, w latach 1970–1971, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich.
W tym samym czasie Kołodko aktywnie uczestniczył w życiu akademickim. W latach 1975–1977 był przewodniczącym Rady Młodych Pracowników Nauki SGPiS, a następnie w latach 1978–1981 pełnił rolę wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Młodych Pracowników Nauki ds. Zagranicznych. Po ukończeniu studiów w 1972 roku, gdzie otrzymał nagrodę Ministra Finansów za pracę magisterską na temat nierównowagi rynkowej, doktoryzował się na tej samej uczelni w 1976 roku. Jego rozprawa doktorska dotyczyła „Wahań tempa wzrostu gospodarczego w PRL” i była prowadzona pod kierunkiem prof. Maksymiliana Pohorille.
W 1984 roku Grzegorz Kołodko uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pn. „Cele rozwoju a makroproporcje gospodarcze”. Dwa lata później, w 1988 roku, otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Jego doświadczenie zawodowe wzbogaciło się również o stypendium Fundacji Fulbrighta, które spędził na Uniwersytecie Illinois w latach 1985–1986.
W 1988 roku został założycielem i dyrektorem Instytutu Bankowości i Polityki Monetarnej w Narodowym Banku Polskim. Posiadał także status Research Fellow w Światowym Instytucie Badań Rozwoju Gospodarczego ONZ (WIDER) w Helsinkach, gdzie przebywał w latach 1988, 1989 oraz 2002. Kołodko piastował również funkcję dyrektora Instytutu Finansów w latach 1989–1994 oraz był konsultantem Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Departamencie Badań i Polityki Fiskalnej.
W 1994 roku pracował jako Senior Research Fellow w Instytucie Finansów i Polityki Monetarnej w Tokio. Kolejnymi ważnymi osiągnięciami były: Distinguished Sasakawa Chair and Research Professor in Development Policy w WIDER w latach 1997–1998, Visiting Fellow w Banku Światowym oraz Senior Research Fellow na Uniwersytecie Yale w 1998 roku. Grzegorz Kołodko ma również zaszczyt być doktorem honoris causa dwunastu zagranicznych uniwersytetów.
Działalność naukowa
Obecnie Grzegorz Kołodko pełni funkcję wykładowcy w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego (ALK). Jako wizjoner, jest również założycielem i dyrektorem Cenrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, które działa w strukturach tej uczelni.
Kołodko jest twórcą nowego pragmatyzmu, będącego koncepcją ekonomiczną, która opiera się na konieczności realizacji harmonijnego rozwoju społeczno-gospodarczego. W swojej karierze napisał i redagował 60 książek, a także opublikował wiele artykułów i referatów w 28 językach, do tej pory jego prace w języku angielskim osiągnęły liczbę ponad 200.
W swojej odkrywczej działalności, Grzegorz Kołodko prowadził wykłady oraz seminaria na takich uczelniach jak SGH oraz ALK, a także na różnych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, w tym na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, Uniwersytecie Illinois, Uniwersytecie Wesleyańskim oraz Uniwersytecie w Rochester. Jego wpływ na naukę rozciągał się na wszelkie kontynenty, gdzie kierował projektami badawczymi oraz prowadził zajęcia na renomowanych instytutach.
Jako członek rad programowych wielu periodyków naukowych oraz instytutów badawczych, Kołodko był również promotorem kilkunastu prac doktorskich. Zyskał uznanie jako laureat licznych nagród przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne za osiągnięcia w badaniach naukowych oraz dydaktyce.
Swoje prace naukowe koncentruje w obszarze makroekonomii, badając zjawiska takie jak inflacja oraz niedobory w gospodarce planowej. Problematyka polityki stabilizacyjnej, transformacji ustrojowej z socjalistycznej do rynkowej, czynniki wzrostu gospodarczego, rola instytucji w rozwoju gospodarczym, oraz wpływ globalizacji na wzrost gospodarczy to kluczowe wątki jego badań. W latach 1982-1988 pełnił rolę doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Amerykańskie wydanie jego książki pt. „Wędrujący świat” zostało nominowane przez Columbia University Press do nagrody Michael Harrington Book Award, przyznawanej przez sekcję New Political Science American Political Science Association. Nagroda ta kieruje uwagę na publikacje, których treść może przyczynić się do walki o lepszy świat. Ta praca doczekała się tłumaczenia na 10 języków.
Grzegorz Kołodko był członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w latach 2001-2019, a od 2019 roku, jako pierwszy polski ekonomista, jest związany z Academia Europaea. Od 2019 roku zasiada w Belt and Road School na Beijing Normal University jako Distinguished Professor. W 2020 roku został członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Działalność polityczna
W okresie od 1969 do 1990 roku Grzegorz Kołodko był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Jego działalność polityczna zyskała szeroki rozgłos w 1989 roku, kiedy to brał aktywny udział w negocjacjach Okrągłego Stołu, pracując w zespole odpowiedzialnym za kwestie gospodarcze oraz politykę społeczną. Między 1989 a 1991 rokiem pełnił funkcję członka Rady Ekonomicznej Rady Ministrów. W 1996 roku został wyróżniony tytułem Najlepszego Ministra Finansów Europy Środkowo-Wschodniej, przyznawanym przez prestiżowy miesięcznik Euromoney.
Wicepremier i minister finansów
Grzegorz Kołodko czterokrotnie obejmował istotne stanowiska w rządzie jako wicepremier oraz minister finansów. Jego kadencje miały miejsce:
- w rządzie Waldemara Pawlaka, od 28 kwietnia 1994 do 6 marca 1995,
- w rządzie Józefa Oleksego, od 7 marca 1995 do 7 lutego 1996,
- w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza, od 7 lutego 1996 do 4 lutego 1997,
- w rządzie Leszka Millera, od 6 lipca 2002 do 16 czerwca 2003.
W 1994 roku był kluczowym negocjatorem, któremu udało się doprowadzić do podpisania porozumienia dotyczącego redukcji polskiego zadłużenia zagranicznego, dotyczącego banków komercyjnych, znanego z Klubu Londyńskiego. 11 lipca 1996 roku, w imieniu polskiego rządu, Kołodko podpisał Konwencję o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, co pozwoliło Polsce na przystąpienie do OECD 22 listopada 1996 roku.
Aktywnie uczestniczył w działaniach mających na celu przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, reprezentując kraj na szczytach w Kopenhadze w grudniu 2002 roku oraz w Atenach w 2003 roku.
Jako wicepremier i minister finansów w rządzie Leszka Millera, proponował rozwiązanie znane jako abolicja podatkowa. Plan ten zakładał, że osoby, które ukrywały swoje dochody, będą mogły uregulować je poprzez jednorazowy podatek w wysokości 12%. Wiele mediów opisało to jako korzystną propozycję dla oszustów podatkowych. W listopadzie 2002 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zaproponowane warunki były sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, takimi jak równość wobec prawa oraz demokratyczne zasady państwa prawa.
W wyniku wyroku Trybunału, sytuację określono jako znaczącą porażkę Grzegorza Kołodki, podczas gdy jego przeciwnicy polityczni uznali to za sukces w obronie państwa prawa. Wkrótce potem opozycyjna Platforma Obywatelska wezwała go do dymisji, a także złożyła wniosek o wotum nieufności, wsparty przez członków PiS, LPR oraz SKL.
Odznaczenia i nagrody
Grzegorz Kołodko to wybitna postać, której działalność publiczna i naukowa została wielokrotnie doceniona. Oto zestawienie jego wyjątkowych odznaczeń oraz nagród, które odzwierciedlają jego osiągnięcia.
- w 1997 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za znaczące zasługi w działalności państwowej oraz publicznej,
- w 2013 roku uhonorowany Nagrodą naukową im. Fryderyka Skarbka przyznaną przez Polską Akademię Nauk za książkę pt. Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa, 2013,
- w 2014 roku otrzymał Odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”,
- w tym samym roku przyznano mu Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w obszarze oświaty oraz wychowania,
- także w 2014 roku zdobył Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, przyczyniające się do rozwoju gospodarki,
- w 2015 roku został uhonorowany Specjalną Nagrodą Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego za jego dorobek naukowy oraz promocję polskiej ekonomii na arenie międzynarodowej,
- w 2019 roku zdobył Kowadło – Nagrodę Stowarzyszenia Kuźnica,
- w 2020 roku otrzymał Special Book Award of China „for facilitating the exchange and mutual appreciation of Chinese and foreign civilizations”,
- w 2021 roku został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Życie prywatne
Żona Grzegorza, Alicja, pełni rolę redaktor prowadzącej w „Kwartalniku Nauk o Przedsiębiorstwie”. Para ma dwie córki: Julię, która uzyskała tytuł doktora nauk behawioralnych na Warwick University, oraz Gabrielę, absolwentkę grafiki na warszawskiej ASP.
Grzegorz Kołodko to osoba niezwykle aktywna i ciekawa świata. Podróżował do 172 krajów, zwiedzając zarówno Arktykę, jak i Antarktydę. Jego pasją są również biegi maratońskie, w którym wystartował już w 50 maratonach, osiągając najlepszy czas 3:38.22 w Toronto.
W wolnych chwilach oddaje się także fotografii. Warto dodać, że prowadzi zdrowy styl życia, będąc wegetarianinem, a także unikając papierosów i alkoholu.
Ważniejsze publikacje
Grzegorz Kołodko jest autorem wielu znaczących prac, które przyczyniły się do rozwoju myśli ekonomicznej w Polsce oraz poza jej granicami. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje, które mają istotne znaczenie w jego dorobku naukowym:
- Cele rozwoju a makroproporcje gospodarcze, Szkoła Główna Planowania i Statystyki, Warszawa 1984 (pierwsze wydanie); Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1986 (drugie wydanie), ISBN 83-01-06934-1,
- Polska w świecie inflacji, Książka i Wiedza, Warszawa 1987, ISBN 83-05-11516-X,
- Reform, Stabilization Policies and Economic Adjustment in Poland, United Nations University World Institute for Development Economics Research (WIDER), Helsinki 1989, ISSN 0782-8233,
- Kryzys, dostosowanie, rozwój, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1989, ISBN 83-208-0789-1,
- Inflacja, reforma, stabilizacja, Alma-Press, Warszawa 1990, ISBN 83-7020-078-8,
- Hiperinflacja i stabilizacja w gospodarce posocjalistycznej (współautorzy: Danuta Gotz-Kozierkiewicz i Elżbieta Skrzeszewska-Paczek), Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1991 (pierwsze wydanie), ISBN 83-208-0851-0; Instytut Finansów, Warszawa 1991 (drugie wydanie), ISBN 83-208-0851-0,
- – praca ukazała się także w języku angielskim: Hyperinflation and Stabilization in Postsocialist Economies, Kluwer Academic Publishers, Boston-Dordrecht-London 1992, ISBN 0-7923-9179-9,
- Polityka finansowa – stabilizacja – transformacja (współautor i redakcja naukowa), Instytut Finansów, Warszawa 1991,
- Polityka finansowa – transformacja – wzrost (współautor i redakcja naukowa), Instytut Finansów, Warszawa 1992,
- Transformacja polskiej gospodarki. Sukces czy porażka?, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1992, ISBN 83-7066-416-4,
- Kwadratura pięciokąta. Od załamania gospodarczego do trwałego wzrostu, Poltext, Warszawa 1993, ISBN 83-85366-48-2,
- Economic Transition in Eastern Europe (współautorzy: Michael Ellman i Egor T. Gaidar), Blackwell, Oxford, U. K. and Cambridge, USA, 1993, ISBN 0-631-18779-0,
- Strategia dla Polski, Poltext, Warszawa 1994, ISBN 83-85366-75-X,
- Rok w polityce, Real Press, Warszawa-Kraków 1995, ISBN 83-86688-06-8,
- Dwa lata w polityce, Real Press, Kraków-Warszawa 1996, ISBN 83-86688-21-1,
- Polska 2000. Strategia dla przyszłości, Poltext, Warszawa 1996, ISBN 83-86890-13-4,
- – praca ukazała się także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim: Poland 2000. The New Economic Strategy, Poltext, Warszawa 1996, ISBN 83-86890-08-8,
- – Polen 2000. Die neue Wirtschaftsstrategie, Poltext, Warszawa 1996, ISBN 83-86890-09-6,
- – Polsza 2000. Nowaja ekonomiczeskaja strategija, Poltext, Warszawa 1996, ISBN 83-86890-07-X,
- Trzy lata w polityce, Realbud, Kraków 1997, ISBN 83-907626-1-7,
- The Polish Alternative. Old Myths, Hard Facts and New Strategies in the Successful Transformation of the Polish Economy (współautor D. Mario Nuti), WIDER, Helsinki 1997, ISBN 952-9520-50-6,
- – praca ukazała się także w języku polskim i rosyjskim: Polska alternatywa. Stare mity, twarde fakty, nowe strategie, Poltext, Warszawa 1997, ISBN 83-86890-36-3,
- – Polskaja altiernatiwa. Staryje mity, riealnyje fakty i nowaja strategija w processie uspiesznoj transformacji polskoj ekonomiki, Rosyjska Akademia Nauk, Moskwa 1997,
- From Shock to Therapy. The Political Economy of Postsocialist Transformation, Oxford University Press, Oxford and New York 2000, ISBN 0-19-829743-2,
- – praca ukazała się także w języku polskim, chińskim, rosyjskim, japońskim i ukraińskim: Od szoku do terapii. Ekonomia i polityka transformacji, Poltext, Warszawa 1999, ISBN 83-86890-67-3,
- – Cong Xiu ke Dao Liao fa: Hou she hui zhu yi de Zheng zhi jin gji, Shanghai Far East Press, Szanghaj-Pekin 2000, ISBN 7-80613-983-4,
- – Ot szoka k terapii. Politiczeskaja ekonomija postsocjalisteczeskich prieobrazowanij, ZAO ‘Żurnał Expert’, Moskwa 2000, ISBN 5-901059-05-8,
- – Wid szoku do terapii. Ekonomika i politika transformacii, Wydawnictwo Niezależnij Kulturołogicznij Żurnał ‘I’, Lwów 2004, ISBN 966-7790-01-0,
- – Shock kara Ryouhou he – Touou ni okeru Post-Shakaishugi no Taisei Ikou kara EU Kamei he, San-Kei-Sha, Nagoja 2005, ISBN 4-88361-264-3,
- Post-Communist Transition. The Thorny Road, University of Rochester Press, Rochester, NY, USA, and Woodbridge, Suffolk, UK, 2000, ISBN 1-58046-057-7,
- Moja globalizacja, czyli dookoła świata i z powrotem, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, Toruń 2001, ISBN 83-7285-027-5,
- ’Nowa gospodarka’ i jej implikacje dla długookresowego wzrostu w krajach posocjalistycznych (współautor i redakcja naukowa), Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2001, ISBN 83-86846-60-7,
- Globalizacja, a perspektywy rozwoju krajów posocjalistycznych, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, Toruń 2001, ISBN 83-7285-053-4,
- – praca ukazała się także w języku ukraińskim, rosyjskim, węgierskim, hiszpańskim, litewskim, chińskim, macedońskim, koreańskim i wietnamskim: Głobalizacija i perspiektiwy rozwitku postsocialisticznych krain, Osnowni Cinnosti, Kijów 2002 (po ukraińsku) ISBN 966-7856-18-6,
- – Globalizacja i perspektiwy razvitia post-socjalisticzeskich stran, Jewropejskij Gumanitarnij Uniwersitet, Mińsk 2002 (po rosyjsku) ISBN 985-6614-79-1,
- – Globálizáció és a volt szocialista országok fejlödési tendenciái, Kossuth Kiadó, Budapest 2002 (po węgiersku) ISBN 963-09-4364-6,
- – Globalización y perspectivas de desarrollo en los antiguos países comunistas, Siddharth Mehta Ediciones, Madryt 2003 (po hiszpańsku) ISBN 84-86830-34-6,
- – Globalizacija ir posocialistiniu saliu vystymosi perspektyvos, Leidykla Vilnijos Zodis, Wilno 2003 (po litewsku) ISBN 9955-9628-0-1,
- – 全球化与后社会主义国家大预测 (Quan Qiu Hua Yu Hou She Hui Zhu Yi Guo Jia Da Yu Ce), Shi Jie Zhi Shi Chu Ban She (World Affairs Press), Pekin 2003 (po chińsku) ISBN 7-5012-2056-5,
- – Globalizacijata i perspektivite za razvoj na postsocijalisticzkite zemji, Magor, Skopje 2004 (po macedońsku) ISBN 9989-2020-7-9, ISBN 9989-144-12-5,
- – Segyehwawa gu sahwejueui kukgadeoleui baljeon jeonmang, Hankuk University of Foreign Studies Press, Seul 2005 (po koreańsku),
- – Toàn cà̂u hóa và tương lai của các nước đang chuyển đổi: sách tham khảo, Nhà xuất bản Chính trị quóc gia (State Political Publishing House), Hanoi 2005 (po wietnamsku),
- Rozwój polskiej gospodarki. Perspektywy i uwarunkowania (współautor i redakcja naukowa), Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2002, ISBN 83-86846-69-0,
- Globalization and Catching-up in Transition Economies, University of Rochester Press, Rochester, NY and Woodbridge, Suffolk, UK, 2002, ISBN 1-58046-050-X,
- Tygrys z ludzką twarzą, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, Toruń 2002, ISBN 83-7285-089-5,
- ’Nowa gospodarka’ i stare problemy (współautor i redakcja naukowa), Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2002, ISBN 83-86846-82-8,
- Globalizacja – marginalizacja – rozwój (współautor i redakcja naukowa), Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2002, ISBN 83-86846-90-9,
- Emerging Market Economies. Globalization and Development (współautor i redakcja naukowa), Ashgate, Aldershot, England – Burlington, VT, USA 2003, ISBN 0-7546-3706-9,
- O Naprawie Naszych Finansów, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierowania, Toruń 2004, ISBN 83-7285-188-3,
- Strategia szybkiego wzrostu gospodarczego w Polsce (współautor i redakcja naukowa), Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, Warszawa 2004, ISBN 83-89437-29-5,
- Globalization and Catching-up in the Emerging Market Economies, The Nigeria Institute for International Affairs, Lagos 2004, ISBN 978-002-047-0,
- Globalization and Social Stress (współautor i redakcja naukowa wraz z Anną Grzymala-Busse), The Yale Center for International and Area Studies, Yale University, New Haven, CT, 2004,
- Globalization and Social Stress (współautor i redakcja naukowa), Nova Science Publishers, Nowy Jork 2005, ISBN 1-59454-194-9,
- The Polish Miracle. Lessons for the Emerging Markets (współautor i redakcja naukowa), Ashgate, Aldershot, England – Burlington, VT, USA 2005, ISBN 0-7546-4535-5,
- Wielikij postsocjalisticzeskij poworot, „Juridiczeskij Centr Press”, Sankt Petersburg 2006 (po rosyjsku) ISBN 5-94201-482-5,
- The World Economy and Great Post-Communist Change, nakładem Nova Science Publishers, Inc., Nowy Jork USA 2007, ISBN 1-60021-045-7,
- „Transition and Beyond” (współautor i redakcja naukowa wraz z Saulem Estrinem i Milicą Uvalic), Palgrave Macmillan, Houndmills, Basingstoke, Hampshire-New York 2007, s. XIX + 307 (ISBN 0-230-54697-8; ISBN 978-0-230-54697-4),
- „Polska z globalizacją w tle. Instytucjonalne i polityczne aspekty rozwoju gospodarczego”, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, Toruń 2007, s. 213 (ISBN 978-83-7285-366-0),
- Wędrujący świat”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2008, s. 440 (ISBN 978-83-7469-712-5), praca ukazała się także w języku rosyjskim, węgierskim i wietnamskim: „Mir w dwiżenii”, Magistr, Moskwa 2009, s. 576 (po rosyjsku) (ISBN 978-5-9776-0102-3 & ISBN 978-83-7469-712-5), „Megatrendek”, Akadémiai Kiadó, Budapest 2009, s. 396 (po węgiersku) (ISBN 978-963-05-8712-9), „Thế giới đi về đâu?”, Nhà xuất bản Thế giới, Hanoi, s. 624 (po wietnamsku) (ISBN 978-604-77-0024-0),
- 20 lat transformacji. Osiągnięcia, problemy, perspektywy” (współautor i redaktor naukowy wraz z Jackiem Tomkiewiczem), Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2009, s. 390 (ISBN 978-83-61408-05-5; ISBN 978-83-89437-93-8),
- Świat na wyciągnięcie myśli, Prószyński i S-ka, Warszawa 2010, s. 318 (ISBN 978-83-7648-491-4),
- Globalizacja, kryzys i co dalej?, współautor i redakcja naukowa, Poltext, Warszawa 2010, s. 355 (ISBN 978-83-7561-116-8),
- Globalizacija, transformacija, krizis – czto dalsze?, Magistr, Moskwa 2011, s. 176 (ISBN 9785977-601719),
- 20 years of Transformation: Achievements, Problems and Perspectives, współautor i redakcja naukowa z Jackiem Tomkiewiczem, Nova Science Publishers, New York 2011, s. 292 (ISBN 978-1-61761-603-7),
- Truth, Errors, and Lies. Politics and Economics in a Volatile World, Columbia University Press, New York 2011, s. XII + 460 (ISBN 0-231-15068-7),
- Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm (współautor Andrzej K. Koźmiński), Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017, s. 272 (ISBN 978-83-8123-034-6),
- Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa, s. 447 (ISBN 978-83-7839-469-3), praca ukazała się także w języku angielskim, rosyjskim, chińskim i rumuńskim: Kuda idiot mir. Politiczeskaja ekonomija buduszczewo, Izdatielstwo Magistr, Moskwa 2014, s. 528 (ISBN 978-5-9776-0317-1), Shi Jie Qu Xiang He Fang: Wei Lai De Zheng Zhi Jing Ji Xue, She Hiu Ke Xue Wen Xian Chu Ban She (Social Science Academic Press), Beijing 2015, s. 328, Incotro se indreapta lumea: Economia politica a viitorului, Editura Polirom, Bukareszt 2015, s. 352,
- Whither the World: The Political Economy of the Future, Palgrave Macmillan, Houndmills, Basingstoke, Hampshire 2014, vol. I, s. XI + 224 (ISBN 978-1-137-46573-3) & vol. II, s. VI + 226 (ISBN 978-1-137-46576-4),
- Grzegorz W. Kołodko i ćwierćwiecze transformacji, współautor, redakcja naukowa Paweł Kozłowski i Marcin Wojtysiak-Kotlarski, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2014, s. 1279 (ISBN 978-83-7383-690-7),
- Zarządzanie i polityka gospodarcza dla rozwoju (współautor i redakcja naukowa), Poltext, Warszawa 2013, s. 486 (ISBN 978-83-7561-336-0),
- Management and Economic Policy for Development (współautor i redakcja naukowa), Nova Science Publishers, New York 2014, s. XII + 358 (ISBN 978-1-63117-606-7),
- Droga do teraz (współautor Paweł Kozłowski), Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2014, s. 312 (ISBN 978-83-7961-055-6),
- Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm (współautor Andrzej K. Koźmiński), Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017, s. 271 (ISBN 978-83-8123-034-6),
- Czy Chiny zbawią świat?, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2018, s. 224 (ISBN 978-83-8123-262-3),
- Strategia dla Polski. Ćwierć wieku później (współautor i redakcja naukowa z Jackiem Tomkiewiczem), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019, s. 472 (ISBN 978-83-01-20621-5),
- China and the Future of Globalization: The Political Economy of China’s Rise, I.B. Tauris, London – New York 2020, s. 288 (ISBN 1-78831-549-9),
- Od ekonomicznej teorii do politycznej praktyki, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2020, s. 361 (ISBN 978-83-8175-144-5),
- The Quest for Development Success: Bridging Theoretical Reasoning with Economic Practice, Rowman & Littlefield Lexington Books, Lanham-Boulder-New York-London 2021, s. XII + 253 (ISBN 978-1-7936-4255-4),
- Chinism and New Pragmatism: How China’s Development Success and Innovative Economic Thinking Contribute to the Global Development, Prunus Press USA, 2022, s. 115 (ISBN 978-1-61612-1518),
- Political Economy of New Pragmatism: Implications of Irreversible Globalization, Springer Studies in Alternative Economics, 2022, s. 496, 978-3-03112-2620,
- Wojna i pokój, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2022, s. 272 (ISBN 978-8-30122-5902),
- Global Consequences of Russia’s Invasion of Ukraine: The Economics and Politics of the Second Cold War. Springer Nature, 2023, s. 174, ISBN 978-3-031-24262-5.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Maciej Sodkiewicz | Roman Dysarz | Franciszek Bielicki | Alfred Eisenstaedt | Waldemar Kuchanny | Piotr Żurawski (generał) | Andrzej KaszubaOceń: Grzegorz Kołodko